• Ředitelka školy míří do Madridu

• Mgr. Bc. Jana Kubičinová se zúčastní mezinárodního kontaktního semináře eTwinning se zaměřením na venkovské a malotřídní školy. Seminář se uskuteční ve dnech 30. 6. - 2. 7. 2022 ve španělském Madridu a bude probíhat v angličtině. Zahraniční náklady spojené s účastí na semináři nese Národní podpůrné středisko pro eTwinning. Cílem semináře je nalezení partnera pro projekt eTwinning. Přejeme šťastnou cestu a příjemný let.

• Svět #ocima_termokamery

• Náš tým se poměřil s 22 týmy z různých koutů České republiky a umístili jsme se v naší kategorii "Junioři" do 15 let věku na PRVNÍM místě (!)

Kromě poukazů na nákup školních pomůcek a elektroniky se mohou všichni účastníci těšit na věcné dary od sponzorů soutěže - společnosti Valeo a czc.cz

Výsledky soutěže jsou na webu ZDE

• Splnili jsme další mise CO² ligy

• Ve třetí misi jsme počítali uhlíkovou stopu školy a zjišťovali, jak je možné ji snížit. Museli jsme tedy do ředitelny. Vedení školy nám ochotně poskytlo potřebné informace a povolilo propagační akce ve škole. Čtvrtá mise byla zase o trochu náročnější, tentokrát už nepůjdeme za dospěláky do ředitelny, ale navštívíme přímo starostu a napíšeme ministrům.

Prvním krokem bylo uskutečnit rozhovor se starostou města o současné ekologické situaci ve městě a plánovaných krocích ke snížení uhlíkové stopy města. V týmu jsme sestavili otázky, které chceme panu starostovi položit a vypravili se na úřad. Pan starosta se nám nemohl věnovat, ale nechal si otázky předložit a písemně nám vypracoval odpovědi. Udělalo nám radost, že se pan starosta věnoval našim dotazům a otevřeně se k nim vyjádřil a chce nás v našich aktivitách podpořit.

Okruh otázek pro vedení města Hora Svaté Kateřiny:

• Znáte uhlíkovou stopu obecních budov? Plánujete ji zjistit?
            • Jaká opatření plánuje obec pro snižování spotřeby energií?
            • Kdy, podle Vašeho mínění, bude obec uhlíkově neutrální a jakými kroky toho chcete dosáhnout?
            • Plánujete kontejner na plechovky, co děláte s odpadním olejem?
            • Je pravda, že do kontejnerů na plasty patří také "tetrapak"?
            • Proč se kácí stromy a budou nové? Plánujete rozšíření zeleně ve městě?
            • Řeší město bioodpad?
            • Uvažujete v souvislosti s ekologií o úpravách v dopravě?
            • Používají obyvatelé města fosilní paliva? Pokud ano, může město toto ovlivnit?
            • Nestálo by za to organizovat více dnů „Ukliďme Česko?

Jedním z posledních úkolů CO2 ligy v letošním školním roce bylo oslovit ministry České republiky a požádat je, aby se zasadili o výrazné zvýšení úspor energií a podíl obnovitelných zdrojů v rámci republiky. Podmínkou také bylo, že se nebudeme „schovávat za tým“, ale každá z nás osloví ministry, které si vybere sama, vlastním dopisem. Texty dopisů jsme společně konzultovali a potom každá z nás poslala dopis vybraným ministrům, například:

Dobrý den, vážený pane ministře,

jsem Aneta Lahovská, žákyně 6. třídy ZŠ v Hoře Sv. Kateřiny, a jsem v týmu CO² ligy, kdy se snažíme snížit uhlíkovou stopu abychom mohli mít lepší a zdravější svět. Chci Vás poprosit abyste na svých jednáních podpořil/a omezení používání fosilních paliv, plynu a uhlí. Díky tomu můžeme udělat další krok k čistější zemi.

Děkuji Aneta Lahovská

Právě citovaný dopis zaslala Aneta L. také ministru zahraničních věcí, Janu Lipavskému. A pan ministr nám odepsal. Moc si vážíme toho, že naše, dalo by se říct dětská přání, nezůstala panu ministrovi lhostejná a věnoval čas a energii, aby reagoval, ale také poděkoval a popřál hezké prázdniny.

• Virtuální realita pro druhý stupeň

• Žáci druhého stupně se v návazném projektovém dni opět posunuli ve svých dovednostech při práci s virtuálními brýlemi a joysticky. Dnes má VR největší podíl samozřejmě v zábavě, ale počet praktického využití v každodenní práci se bude v příštích letech dramaticky zvyšovat. Calliditas používá technologii VR proto, abychom žákům poskytli výhodu pro budoucí život.

• eTwinning - komunita škol v Evropě

• Projekt jako takový přináší posilování evropského rozměru ve vzdělávání, pro povědomí mladých lidí o různorodosti multilingvální a multikulturní společnosti a jejich dovednosti vzdělávat se, žít a pracovat kdekoliv v Evropě. Děti v mateřské škole se spojily s partnery na Slovensku a společně si vyzkoušely organizovanou činnost, a to prostřednictvím on-line spojení přes platformu Skype. Pro děti i učitele se jedná o velmi zajímavé zpestření činnosti. Fotogalerie: ZDE